Pomoc ukrajinským uprchlíkům

1. září 2022

Těsně před prázdninami se na naší farní zahradě konal benefiční česko-ukrajinský koncert Hany Ulrychové a Pavla Helana. Sešlo se při něm na dvě stě lidí, dospělých i dětí, Čechů i Ukrajinců. Atmosféra byla krásná a dojemná, když se večerní zahradou ozývaly české i ukrajinské písně. Dokonce i někteří sousedé ve vnitrobloku si ven vytáhli židličky a poslouchali. Vybralo se téměř 40 tisíc korun, které jsme použili na prázdninové aktivity pro lidi z Ukrajiny. Už před prázdninami s námi byla jedna rodina na sborovém víkendu v Bystřici pod Hostýnem, jinou rodinu jsme vzali na pobyt do Bělče a další děti na příměstský tábor i do Nížkovic.

Pomoc ukrajinským uprchlíkům
1. září 2022 - Pomoc ukrajinským uprchlíkům

V červnu a během prázdnin se v modlitebně konaly čtyři kurzy češtiny pro ukrajinské teenagery.

Čekali jsme, jak se bude situace vyvíjet, některé rodiny se vrátily zpátky na Ukrajinu, ale mnozí zde
zůstali, protože v jejich zemi stále není bezpečno a někteří se ani nemají kam vrátit. Po prázdninách
jsme proto otevřeli přihlašování do nových kurzů češtiny pro začátečníky i mírně pokročilé.

Kromě toho připravujeme další komunitní a volnočasové aktivity, při kterých bychom chtěli umožnit setkání
Čechů i Ukrajinců – kavárničku pro seniory s konverzací v češtině, rukodělný klub, jednou za čas třeba
společné vaření českých i ukrajinských jídel… Začínat se bude postupně během podzimu.

Místnost vedle kanceláře na faře, která se využívala jako příležitostný hostinský pokoj, Mirek M.přes prázdniny
vlastnoručně proměnil v krásnou „garsonku“, která je připravena k ubytování 1–2 ukrajinských
uprchlíků. K financování jsme zčásti využili dotaci od ČCE, která na tyto účely dostala dary od sesterských
církví v cizině, třeba v Jižní Koreji.