Pololetní prázdniny pro děti

6. února 2022

Během pololetních prázdnin jsme vyjeli s dětmi ze sboru v Židenicích a v Nosislavi na výlet po Evropě.  Útočištěm nám jako obvykle byla fara v Nížkovicích. Na cesty jsme vyráželi virtuálně, zážitky ale byly opravdické.

Pololetní prázdniny pro děti
6. února 2022 - Pololetní prázdniny pro děti

Během každého dne jsme stihli navštívit alespoň na skok několik zemí a ochutnat tam jejich typické jídlo nebo pití. Vzali jsme to od východu a začali jsme v Rusku a na Ukrajině, kde jsme nadšeně snídali blinčiki s marmeládou a smetanou. Naopak některé moc nezaujalo Holandsko s ochutnávkou sýrů, zvlášť těch dobře uzrálých. Dali jsme přednost korbáčikům ze sousedního Slovenska. Korbáčik jsme si ostatně zkoušeli i vyrobit. Stejně jako v Holandsku tulipán nebo ve Francii obraz. Z jídelny se naráz stala galerie v Louvre s nádhernými díly.

Abychom se trošku protáhli, ve Španělsku nás čekala výuka tanců a v Norsku jsme vyzkoušeli biatlon, při kterém jsme se pořádně zapotili. V Itálii jsme stavěli nejšikmější věž, která měla konkurovat známé věži v Pise, a na Islandu vyzkoušeli, jak fungují sopky.

Výlet po Evropě se také promítl do pobožností, při kterých jsme si povídali o církevních tradicích typických pro dané země. A tak jsme mohli nahlédnout ke katolíkům, pravoslavným, luteránům, reformovaným, anglikánům, podívat se na Ostrovy za keltským křesťanstvím a skončit v ekumenických komunitách, které se snaží křesťany odlišných tradic a kultur propojit. Naučili jsme se několik zpěvů z Taizé v různých evropských řečech, které jsem zazpívali při sobotní večerní modlitbě i v neděli na mši v katolickém kostele.

Z výletu jsme se všichni v pořádku vrátili a už se těšíme na nějakou další cestu!
Magdaléna Šrubařová